
ЩО ТАКЕ ПСИХОТЕРАПІЯ
Як вона проходить і чим відрізняється від роботи з психологом?
Психотерапія - це глибший і складніший процес, ніж консультація. Вона допомагає вирішити ширший спектр проблем, від неврозів, залежностей до психосоматичних проблем особистості. Результати психотерапевтичного процесу стійкіші: зміни зачіпають характер, поведінку, мислення та почуття людини. Головна мета психотерапії – допомогти людині краще адаптуватися до життя, стати здатним до конструктивних вчинків та стосунків.
Психотерапевт, залежно від методу, працює з вашим минулим, вашими глибокими переживаннями та робить це довше, ніж консультант. Психотерапія потребує більш тривалого часу. Час потрібний для того, щоб глибока робота з вашими підсвідомими механізмами була безпечною та ефективною. Психіка зазвичай вибудовує складну конструкцію із захисних механізмів (заперечення, витіснення), які категорично не можна «ламати». Їх потрібно дуже акуратно досліджувати та знімати тоді, коли психіка до цього готова. Вони ж недаремно там з'явилися.
Коли захисти знімаються — з'являються ті найглибші причини ваших проблем. Робота з кожною з них – це окремий план та окремий пласт.
Коли етап дослідження пройдено – настає етап роботи. У моїй практиці це глибоке занурення у досвід із прийняттям нових рішень. Це проживання тих ваших важких подій, які були тоді, у контакті зі мною та з моїм захистом. Не лякайтеся, таке проживання працює як "перезапис" вашого досвіду. Тоді ви не приймаєте рішення по життю в паніці та розпачі (наприклад, «Я більше ніколи не відкриватимуся чоловікам»), а робите усвідомлений вибір заздалегідь обумовленої та безпечної для вас моделі поведінки. Моделі, яка органічно вписується у ситуацію. Такі інсайти відбуваються не на кожну сесію, щоб ви встигали приймати новий досвід і випробовувати його в житті. У проміжках між інсайтами ми говоримо про те, як ваші нові рішення та нові почуття, нові вибори та стратегії працюють зараз у вашому житті. Коригуватимемо їх, якщо треба, аналізуватимемо і вдосконалюватимемо.
Як бачите, психотерапія це цілий шлях. Скільки він може тривати? Може кілька місяців, а може, кілька років. Я б із задоволенням пообіцяла вам легке та швидке вирішення глибоких проблем, але це було б брехнею. Навряд чи досвід насильства протягом багатьох років… чи повна відсутність почуття власної цінності… чи психосоматичні захворювання – навряд чи це робота на 5 зустрічей.
ЯКІ МОЖЛИВОСТІ ПСИХОТЕРАПІЇ
З якими питаннями та проблемами можна звертатися до психотерапевта?
Вирішення своїх особистих проблем
Ви можете зрозуміти причини проблем і знайти варіанти їх вирішення. Чи зможете вийти з ситуацій, які завдають Вам біль
Отримання «відповідей» на запитання
Зможете знайти відповіді на свої внутрішні питання та зрозуміти, чого ви хочете від свого життя та себе
Поліпшення стосунків із близькими
Зможете розібратися у стосунках з людьми: зрозумієте сценарії, що травмують, і перестанете їх відтворювати
Прийняття емоцій
Усвідомите та навчитеся відчувати і чути себе та свої емоції. Приймати їх, що підвищить Вашу особистісну цілісність
Позбавлення від РХП та відновлення харчування
Розлади харчової поведінки: анорексія, булімія, нервове переїдання. Регуляція ваги. Побудова нормального відношення до їжі
Поліпшення якості життя та діяльності
Зможете знайти більш адаптивні механізми захисту та підвищити свій життєвий тонус
Розуміння та любов до себе
Зрозумієте та навчитеся любити себе, усвідомлювати свої особливості та переваги, знайдете в собі ресурси для зростання
Вибудовування особистісних кордонів
Зрозумієте свої особисті межі, навчитеся відстоювати себе, говорити « ні » та ефективно взаємодіяти
Звільнення від симптомів
Зрозумієте своє тіло та проблеми про які воно сигналізує: причини мігрені, панічних атак, тривоги, відсутності ресурсу, апатії, різних інших станів
Опрацювання травм та комплексів
Пропрацюєте свої травми, комплекси та страхи. Позбавитеся "скелетів у шафі", які зберігаються з дитинства
ПСИХОАНАЛІЗ - ЯК МЕТОД ПСИХОТЕРАПІЇ
Що таке психоаналіз?

Психоаналіз - поняття багатозначне. Це і психотерапевтичний метод, в основі якого лежить ідея, що причиною наших неврозів, особистісних розладів, депресії у дорослому віці є витіснені несвідомі дитячі фантазії, переживання, що травмують, невиконані бажання і забуті події з дитинства. Психоаналіз спрямований не так на позбавлення від симптомів (у ході психоаналізу вони досить швидко проходять самі), як на дослідження свого несвідомого, своїх почуттів, відкриваючи клієнту його глибокий внутрішній світ. Головними результатами успішного психоаналізу стає особистісна зрілість, усвідомленість життя, відчуття більшої свободи, незалежності та відкриття здібностей до творчості, отримання задоволення від життя.
Звичайно, ці цілі вимагають глибоких особистісних змін, на які йде більше часу. Тому психоаналіз та психоаналітична психотерапія може займати до кількох років. Психоаналіз та психоаналітична психотерапія успішно працює з глибинними проблемами, з несвідомим рівнем. Це особливо ефективно, коли причини нервових розладів депресії незрозумілі. Психоаналіз спрямовано більше на розуміння людиною себе, своїх несвідомих почуттів, конфліктів, страхів.
Принцип дії:
Один із головних «інструментів» у психоаналітичній роботі – особистість аналітика. Він повинен вміти поринати в несвідоме пацієнта, переживати разом з ним його найпотаємніші внутрішні конфлікти і трагедії, одночасно аналітично осмислюючи їх і точно розуміючи те, що відбувається в його душі. Результат багато в чому залежить від умов, у яких відбуваються зустрічі з аналітиком. Вони завжди чітко визначені (аналітики називають ці правила «сетингом»): клієнт приходить в те саме місце, в заздалегідь визначений час. Усі зустрічі, що не відбулися, оплачуються незалежно від причини, через яку були пропущені. Аналітики впевнені, що така стабільність та чіткість умов допомагає пацієнтові відчути свою відповідальність за роботу, розвиває його внутрішній аналітичний процес.
Хід роботи:
Головне у психоаналізі – перетворення несвідомого на усвідомлюване за допомогою методів вільних асоціацій, тлумачення сновидінь, аналізу помилкових процесів. Пацієнт під час сесії лежить на кушетці, і це допомагає йому припинити контролювати зовнішню реальність – адже він не може стежити за реакцією аналітика (той сидить у нього в голові), а лише чує його голос. У пацієнта виникає відчуття, що він розмовляє одночасно з реальною людиною, із самим собою та з фантазійним образом аналітика, який у нього виникає.
Пацієнт каже все, що спадає йому на думку, навіть те, про що повідомляти неприємно, соромно чи боляче (це і є вільні асоціації). Намагаючись дотримуватися цього правила, він проектує на аналітика свої несвідомі бажання, почуття та конфлікти і переживає їх з новою силою - цей феномен у психоаналізі називається переносом. Але не менш важливо для результату роботи, щоб і аналітик уловлював емоції, які виникають у нього у відповідь на переживання пацієнта (такі реакції називаються «контрпереносом». Це допомагає розуміти навіть найглибші несвідомі переживання пацієнта та інтерпретувати їх, тобто перетворювати несвідоме на усвідомлене.
Показання для застосування:
Психоаналітики працюють з усіма психологічними проблемами та особистісними порушеннями. Метод ефективний у роботі з тими, хто хоче глибше зрозуміти себе, кому важливо відкривати несвідоме значення своїх переживань чи життєвих ситуацій, що турбують. Той, хто хоче пройти психоаналіз, повинен визнавати свої психологічні проблеми та труднощі та розуміти, що їхнє джерело знаходиться всередині самої людини (а не лише у зовнішньому світі). Психоаналітики не працюють із пацієнтами, яким потрібне медикаментозне (психіатричне) лікування.
Як довго?
Психоаналіз досліджує несвідоме та передбачає тривале лікування: від 2 до 7 років та більше. Тривалість сесії 50 хвилин 3-5 разів на тиждень.